Laboratorium fotometryczno-elektryczne

Dysponujemy nowoczesnym laboratorium, w którym prowadzimy wszelkie pomiary niezbędne do wyprodukowania oświetlenia LED o wysokiej skuteczości świetlnej i niezawodności.

 
Pomiary współczynnika oddawania barw - CRI
Pomiary kolorymetryczne prowadzone w kóli Ulbrichta pozwalają na pomiar współczynnika oddawania barw Ra oraz przedstawienie jego składowych R1 - R15.
photo
Pomiary koloru światła - CCT
Badana lampa w kuli Ulbrichta po okresie stabilizacji temeraturowej skanowana jest za pomocą foto-spectrometru. W wyniku pomiaru otrzymujemy pomiar barwy światła w [K], współrzędne chromatyczne X, Y zgodne z CIE1931. Na wykresie otrzymujemy rozkład składowych barw w zakresie od 380 do 780nm.
photo
Pomiary zniekształceń harmonicznych - THD
Cyfrowy miernik pomiaru składowych harmonicznych włączony jest w szereg z zasilaniem oprawy umieszczonej w kóli Ulbrichta. Miernik dokonuje ciągłego pomiaru składowych harmonicznych rejestrowanych w pliku i prezentowany na wykresie. Wynik podawany jest na ekranie miernika w postaci THD V oraz THD I.
photo
Wielokanałowe pomiary temperatury
Wielokanałowy miernik cyfrowy wyposażony w czujniki pomiarowe tzw. termopary. Umożliwiają one pomiar temperatur w zakresie od -50 do +500 stopni Celsjusza. Dane pomiarowe rejestrowane są w pliku a reprezentacja wyników przedstawiona jest na wykresach.
photo
Zasilacz prądu zmiennego
Stabilizowany cyfrowy zasilacz prądu zmiennego przeznaczony jest do zasilania testowanych źródeł światła. Za pomocą regulatorów umieszczonych na urządzeniu lub z poziomu oprogramowania zainstalowanego na komputerze pomiarowym, można zaprogramować parametry jak: Napięcie zasilania V(AC), częstotliwość Hz. Zasilacz zaprogramowany zapewnia stałe parametry zasilania niezależnie od wahania się parametrów sieci.
photo
Zasilacz prądu stałego
Do zasilania opraw prądem stały, przeznaczony jest zasilacz cyfrowy o wydajności do 400Watt. Na pulicie zasilacza lub z poziomu komputera można zaprogramować napięcie zasilania lub prąd z dokładnością do 0.01.
photo
Pliki fotometryczne IES
Oprawy przemysłowe led lub oświetlenie komercyjne jak np. świetlówki led czy oświetlacze sufitowe led mają swoją reprezentację w postaci elektronicznej. Oznacza to że aby wykorzystać daną oprawę świetlną led lub żarówkę w programie do projektowania oświetlenia, należy ją przekonwertować do postaci cyfrowej.
Za pomocą urządzenia zwanego goniometrem dokonuje się pomiaru rozkładu światła emitowanego z danej oprawy led i zapisuje w plikach fotometrycznych ies lub ltd. Proces skanowania rozkładu światła w zależności od modelu źródła światła zajmuje od kilkunastu minut do kilku godzin.
Zapisane w postaci cyfrowej przestrzenne obrazy rozkładu światła mogą być użyte w projektach oświetlenia jak np. w programie DIALUX. Maszyna skanująca znajduje się w tzw. black room gdzie nie występuje odbicie światła od ścian. Ściany wykonane z materiału pochłaniającego światło zapewniają poprawne pomiary bez zakłóceń strumienia emitowanego z oprawy.
photo
Testowanie trwałości cyklów załączenia
Do przeprowadzania pomiarów krotności załączenia i wyłączenia lampy (trwałości załączeń) stosowany jest cyfrowy wielokanałowy miernik. Każdy kanał posiada indywidualnie zaprogramowane czasy załączenia i wyłączenia oraz licznik cyklów. Grupa testowanych lamp podłączona jest do kanałów wyjściowych testera. Proces testowania żywotności załączenia prowadzony jest przez wiele tygodni w zależności od żywotności danego produktu. Prowadzone testy wykazują krotność załączeń na poziomie setek tysięcy. 







 
photo