Aktywne znaczniki drogowe LED - trwałość i niezawodność.

Aktywne punktowe elementy odblaskowe PEO Tecoled, zostały zaprojektowane z myślą o wymagających warunkach drogowych i niezawodności.


Zastosowanie nowoczesnych technologii w aktywnym oznakowaniu dróg, staje się coraz bardziej popularne. Dzieję się tak dzięki rozwojowi nowoczesnych komponentów elektronicznych.
Jednym z takich przykładów jest zastosowanie technologii LED w znakach elektronicznych oraz aktywnych znacznikach drogowych zwanych potocznie "kocie oczka led".

Aktywne PEO - aktywne punktowe elementy odblaskowe, coraz częściej zastępują standardowe oznakowanie wykorzystujące takiej elementy odblaskowe jak folie czy elementy szklanne. Pasywne oznakowanie z wykorzystaniem folii odblaskowych wymaga oświetlenia elementów drogowych aby nastąpiło zwrotne odbicie światła. Brak odpowiedniego kąta oświetlenia czy ułożenia folii względem pojazdu może dać mniejsze efekty odbicia światła.
Zastosowanie standardowych elemntów odblaskowych niesie za sobą ograniczenia wynikające z odległości pomiędzy pojazdem oraz znacznikiem. Zbyt duża odległość pomiędzy nimi rzędu kilkuset metrów nie zapewnia takiej widoczności elementu jak aktywne PEO LED.
Jak wykazują badania prowadzone przez stosowne instytucje na całym świecie, aktywne kocie oczka LED w znacznym stopniu wpływają na poprawę widoczności oznakowania. Zastosowanie elementów odblaskowych oraz elementów aktywnych w postaci diod jako dodatkowego źródła światła, wpływa na znaczną poprawę widoczności tych elementów. Aktywne punktowe elementy odblaskowe posiadają jako elementy świecące diody zasilane z wbudowanych baterii lub kondensatorów o dużej pojemności. Baterie ze względu na swoje ograniczenia cechują się krótszą żywotnością rzędu kilkunastu miesięcy, natomiast kondensatory stosowane w znacznikach Tecoled pozwalają na ich pracę nawet do 10 lat oraz zdecydowanie szybszy proces ładowania energii w okresach jesiennych i zimowych.

Wbudowane baterie słoneczne o odpowiedniej mocy pozwalają na ładowanie baterii/kondensatorów podczas dnia. W nocy zgromadzona energia pobierana jest do zasilania znacznika. Barwa światła zastosowanych diod jest zgodna z Normami. Najczęściej stosowane kolory to biały, czerwony, żółty lub też ich kombinacje. Każdy barwa światła określona jest długością fali podaną w nm.

Dostępność diod o różnych kątach świecenia pozwala na dostosowanie ich do odpowiednich instalacji. Zastosowanie znaczników drogowych o wąskich kątach świecenia pozwala na ich widoczność nawet z odległości 1000m. Widoczność oznakowania z tak dużej odległości, pozwala kierowcy na wcześniejsze reagowanie a co za tym idzie bezpieczniejszą jazdę.
Znacznie lepsza widoczność oznakowania ma szczególne znaczenie w ciężkich warunkach drogowych, jak np. opady deszczu czy śniegu, mgła itd. Aktywne punktowe elementy odblaskowe PEO, znajdują zastosowanie przy oznakowywaniu niebezpiecznych zakrętów, łuków, przejść dla pieszych, chodników, parkingów, podjazdów, tras rowerowych itd.Aby przeczytać opis produkty naciśnij na wybrany poniżej model.